Za nami pierwszy niezwykle intensywny kurs artystyczny dla dzieci i młodzieży MŁODA AKADEMIA. FERIE! W dniach 6-10 lutego w ramach Kulturystyki zaprosiliśmy najmłodszych do twórczych działań podczas skondensowanego cyklu warsztatowego.

Grupa najmłodsza, pod opieką dr Izabeli Bieli i przy pomocy studentów i studentek Edukacji Artystycznej z Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie︎︎︎, z twórczą pasją odkrywała kolejne zagadnienia sztuki. Pierwszego dnia uczestnicy i uczestniczki szukali, co łączy Banksy’ego z malarstwem naskalnym, sięgając przy tym do początków historii sztuki. Następnego wyruszyli w podróż przez kolejne epoki, by przygotować rzeźby reprezentujące boginie płodności nazywane „Venusami” czy – zdrobniale, ze względu na ich wielkości – „Venuskami”. Omawialiśmy także ich magiczną funkcję w sztuce. Większość dzieci po raz pierwszy lepiła z gliny! Nowa forma nie tylko była twórczym wyzwaniem, ale przyniosła wiele radości i… jakże spektakularne rezultaty!

Trzeciego dnia warsztatów „Młoda Akademia. Ferie” najmłodsza grupa udała się w artystyczną podróż do Egiptu, poznając jego kulturę, religię, architekturę oraz sztukę. Wykonywaliśmy portret bohatera w kanonie egipskim oraz tworzyliśmy autorskie hieroglify, którymi został on opisany. Powstały niezwykłe prace – zobaczcie sami!

Na początku było słowo... i wyłącznie słowo. Co by było, gdybyśmy w ogóle nie mieli obrazów? Żadnych zdjęć, żadnych ilustracji, filmów… Takie założenie było zadaniem dla wyobraźni najmłodszych uczestników kursu, stanowiącym punkt wyjścia dla czwartego dnia warsztatów. Zastanawialiśmy się nad ilustracją słów, których nie znamy. Za przykład posłużyły nam opowieści biblijne. Jak wyglądał Noe i jego arka – i skąd możemy to wiedzieć? Przecież nikt go nie widział, choć podobno miał 600 lat…

Po warsztatach, dla których inspiracją była Biblia, poszukiwaliśmy „greckiego porządku”. Starożytna Grecja to kopalnia tematów – demokracja, filozofia, nauki ścisłe, rzeźba, architektura, wojsko… Ostatecznie podczas ostatniego dnia zajęć skupiliśmy się na opowieściach zapisanych na wazach. Analizowaliśmy tę wyjątkową formą malarstwa, a także za jej pośrednictwem opowiadaliśmy własne historie.

Warsztaty MŁODA AKADEMIA. FERIE trwały w dniach 6 – 10 lutego. Autorski program warsztatów dla najmłodszych autorstwa Izabeli Bieli to pięć intensywnych dni kulturowych odkryć i artystycznych zabaw. Nie zabrakło przerwy na wspólny posiłek, zawarcia nowych znajomości, a przede wszystkim – rozwoju pasji i kreatywności!

6.02.2023 – Jaskinie i groty

7.02.2023 – Wenus