Dare to be fair!
wystawa projektów Dominiki Janickiej 

07.10.2024-01.12.2024



WYSTAWA
07.10–01.12.2024

WERNISAŻ
07.10.2024, 19:45
Galeria ASP w Krakowie
ul. Basztowa 18

O WYSTAWIE
Zapraszamy na wystawę „Dare to be fair!” – odważ się być fair!

To proste hasło łączy uczciwość i sprawiedliwość w przystępny sposób. Fair oznacza jasne zasady, które budują zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Na wystawie zobaczycie kilkanaście projektów zrealizowanych przez FAIR BUILDING Studio, prowadzone przez Dominikę Janicką – architektkę i projektantkę. Projekty dotyczą zrównoważonego budownictwa, etyki pracy i ochrony środowiska, a także odnoszą się do bieżących wydarzeń na świecie.

Nazwa studia wywodzi się z projektu „Fair Building”, który reprezentował Polskę na Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku. Projekt dodał głos pracownikom budowlanym, często pomijanym w procesie budowy. Projekt ten mocno zmienił podejście Dominiki do projektowania i pokazał jej, że chce działać na rzecz tych, którzy często są niezauważeni. Jej prace nie tylko wspierają ludzi i naturę, ale także podejmują ważne tematy społeczne i polityczne.

To nie zawsze jest łatwe, ale warto – Dare to be fair!

Dominika Janicka - architektka i założycielka FAIR Building Studio, studiowała architekturę na ULB w Brukseli oraz na Politechnice Gdańskiej. Jej projekty były prezentowane na wydarzeniach, takich jak Biennale Architektury w Wenecji i Milan Design Week. Obecnie uczy projektowania na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, pełni funkcję dyrektorki artystycznej Instytutu Dizajnu w Kielcach oraz jest współzałożycielką inicjatywy Bal Architektek.

LINK DO WYDARZENIA NA FB


Organizacja: Galeria ASP w Krakowie
Kuratorka: Natalia Legutko
Architektura wystawy: Fair Building studio
Identyfikacja wizualna: Patrycja Mróz
Montaż: Konstrukta, Natalia Legutko, Magdalena Tryba, Zofia Wydra, Ewa Dyga


Wystawa otwarta:
wtorek-niedziela
14:00-19:00



MŁODA AKADEMIA 2024/2025

KURS ARTYSTYCZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY





MŁODA AKADEMIA 2024/2025 – KURS ARTYSTYCZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie otwiera nowy nabór na całoroczny kurs artystyczny MŁODA AKADEMIA dla dzieci i młodzieży. Zajęcia w ramach projektu Kulturystyka ASP odbywają się co dwa tygodnie w sobotę lub w niedzielę są adresowane do trzech grup wiekowych: 7-10 lat, 9-12 lat oraz 13-16 lat. Po sukcesie zeszłorocznej edycji Młoda Akademia przedstawia kompleksową ofertę, zakładającą szeroki rozwój artystyczny uczestników i uczestniczek.

MŁODA AKADEMIA to więcej niż zwykłe warsztaty plastyczne – to konsekwentny, wypracowany przez doświadczonych akademickich wykładowców i dydaktyków autorski program, zakładający kompleksowy proces twórczego kształcenia. Chcemy dzieci i młodzież wprowadzić w świat kultury i sztuki – rozwinąć nie tylko podstawowe techniki artystyczne, ale także nauczyć ich kreatywnego myślenia oraz szerokiego spojrzenia na sztukę. Spotkania dla młodzieży to jednocześnie konsekwentny proces dydaktyczny, który pozwoli młodym artystom zetknąć się z technikami, narzędziami i wartościami, niezbędnymi dla rozwoju ich przyszłej artystycznej działalności.

W ramach kursu MŁODA AKADEMIA zapewniamy:
- Cykl 3-godzinnych zajęć z doświadczoną kadrą akademicką
- wysoki poziom artystyczny i dydaktyczny
- rozwój umiejętności artystycznych, zarówno teoretycznych, jak i praktycznych
- wszystkie materiały niezbędne dla przeprowadzenia warsztatów
- kontakt młodych twórców z kadrą, przestrzenią i zasobami Akademii Sztuk Pięknych oraz merytoryczną opiekę kierunku Edukacja Artystyczna
- kompleksowy proces dydaktyczny
- możliwość kontynuowania zajęć i rozwoju dalszych umiejętności
- wystawę wieńczącą całoroczny kurs

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY︎︎︎

Grupa A: Podróż przez epoki - warsztaty inspirowane historią sztuki - dr Izabela Biela


Grupa wiekowa: 7 -10 lat
Wszystkie zajęcia poprzedzone są prezentacją i dyskusją.
Zajęcia odbywają się co drugą niedzielę w godz. 11:00-14:00
Ilość osób w grupie: 12
Miejsce odbywania się zajęć: sala C, poziom -1 w budynku Akademii Sztuk Pięknych w
Krakowie (pl. Matejki 13)
W zajęciach uczestniczą studenci Edukacji Artystycznej Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie.

Zajęcia dla dzieci najmłodszych rozpoczynają przygodę ze sztuką w Młodej Akademii. Dotyczyć będą kolejnych epok i zagadnień inspirowanych i związanych z historią sztuki. Uczestnicy i uczestniczki poznają podstawowe pojęcia, idee oraz tendencje, a także związek następujących po sobie zmian w historii i kulturze, poprzez twórcze i kreatywne działania artystyczne. Każde zajęcia poświęcone zostaną innym zagadnieniom z wybranej epoki i będą polegały na ćwiczeniu i rozwoju konkretnych technik artystycznych. Nie zapomnimy też o dobrej zabawie, wyobraźni, myśleniu, wyciąganiu wniosków i pracach zespołowych. Co w spotkaniach ważne, stawiamy na równoczesny rozwój umiejętności warsztatowych – manualnych, jak i tych kreatywnych – intelektualnych, chcąc nie tylko zainteresować sztuką, ale pokazać jej znaczenie w codziennym życiu. Wierzymy, że poprzez działania artystyczne najmłodsi uczestnicy zyskają wiedzę i umiejętności, które przydadzą im się w dalszym rozwoju artystycznym, ale także edukacji, a nawet szerzej – życiu. Najpiękniejsze prace zaprezentujemy na wystawie końcoworocznej w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Terminy zajęć:
2024: 06.10, 20.10, 17.11, 01.12, 15.12 - 5 zajęć
2025: 12.01. 09.02, 23.02, 09.03, 23.03, 06.04, 18.05, 01.06, 15.06 - 9 zajęć
Łącznie: 14 zajęć
Autorka zajęć i prowadząca: dr Izabela Biela (Wydział Malarstwa, ASP w Krakowie).

Tak było w zeszłym roku︎︎︎


Grupa B: Wiedza Tajemna - odkrywamy techniki dawnych mistrzów i poznajemy sztukę współczesną - dr Michał Kastory


Grupa wiekowa: 9-12 lat
Wszystkie zajęcia poprzedzone są wykładem.
Zajęcia odbywają się co drugą niedzielę w godz. 11:00-14:00
Ilość osób w grupie: 15
Miejsce odbywania się zajęć: sala C, poziom -1 w budynku Akademii Sztuk Pięknych w
Krakowie (pl. Matejki 13)
W zajęciach uczestniczą studenci Edukacji Artystycznej Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie.

Zajęcia prowadzone przez dr Michała Kastory dla grupy drugiej będą doskonałą kontynuacją zajęć dla najmłodszej grupy słuchaczy prowadzonej przez dr Izabelę Bielę. Cykl wykładów i warsztatów będzie zarówno pogłębieniem tematów jak i okazją do poszerzenia umiejętności warsztatowych dla dzieci, które miały okazję w poprzednim roku uczęszczać na zajęcia dla grupy pierwszej. Nie jest to jednak warunkiem zapisu.Uczestnicy Młodej Akademii z powodzeniem mogą rozpocząć swoją przygodę ze sztuką od zajęć z dr Michałem Kastory bez konieczności nadrabiania zaległości we własnym zakresie lub uczestniczyć równocześnie w dwóch grupach. Każde zajęcia mają na celu poruszać zagadnienia związane z historią człowieka przez pryzmat i za pomocą historii sztuki. Wszystkie wykłady są wprowadzeniem do warsztatów rozwijających zdobytą na wykładach wiedzę o praktyczne umiejętności manualne, projektowe i techniczne. Młodzi adepci sztuki zdobędą istotne dla kolejnych lat nauki warsztatu rysunkowego i malarskiego, umiejętności związane z technologią malarstwa. Ta wiedza i umiejętności pozwolą dzieciom na swobodny i bezproblemowy udział w kursach rysunku i malarstwa w późniejszych latach w grupach dla starszych dzieci i młodzieży prowadzonych przez Prof. ASP Edytę Sobieraj i Prof. Adama Brinckena. Zajęcia dla grupy drugiej to również okazja, aby lepiej poznać strukturę Akademii i kierunki, jakie można studiować w Krakowskiej ASP. Dzieci przy okazji wykładów i warsztatów dowiedzą się czym zajmują się studenci i absolwenci różnych Wydziałów i same spróbują zmierzyć się z zadaniami typowymi dla wybranych artystycznych profesji. Wybrane prace zaprezentujemy na wystawie końcoworocznej w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Terminy zajęć:
2024: 13.10, 27.10, 10.11, 24.11, 08.12, 22.12 - 6 zajęć
2025: 05.01, 19.01, 16.02, 02.03, 16.03, 30.03, 13.04, 27.04, 11.05, 25.05, 08.06, 22.06 - 12 zajęć
Łącznie: 18 zajęć
Autor i prowadzący kursu: dr Michał Kastory (Wydział Malarstwa, ASP w Krakowie).

Grupa C: W stronę sztuki - prof. Adam Brincken


Grupa wiekowa: 13 -16 lat
Wszystkie zajęcia poprzedzone są wykładem.
Zajęcia odbywają się co drugą sobotę w godz. 11:00-14:00
Ilość osób w grupie: 15
Miejsce odbywania się zajęć: sala C, poziom -1 w budynku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (pl. Matejki 13)
W zajęciach uczestniczą studenci Edukacji Artystycznej Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie.

Zajęcia dla młodzieży w wieku 13 -16 lat będą pogłębionym kursem malarskim i rysunkowym, w którym nie zabraknie elementów szerszej edukacji plastycznej i artystycznej. Podczas sobotnich zajęć będziemy ćwiczyć różnorodne techniki oraz formy: szkice, portrety, postaci (ubrany model), pejzaż, martwą naturę, abstrakcję.
Podejmiemy najważniejsze zagadnienia związane z twórczością, takie jak komponowanie, kolorystyka, kontrasty, faktury i wiele innych. Ponadto, będziemy konsekwentnie poszerzać refleksję nie tylko nad malarskim warsztatem, ale także nad materią sztuki i miejscu artysty w sztuce: poszukamy własnych źródeł inspiracji, umiejętności wyrażania emocji poprzez sztukę, zastanowimy się nad kategorią oryginalności i tego, co chcemy osiągnąć poprzez działalność artystyczną. Spotkania w ramach całorocznego kursu będą twórczym i rozwojowym czasem dla rozwoju zarówno techniki, jak i świadomości artystycznej młodych adeptów sztuki.

Terminy zajęć:
2024: 05.10, 19.10, 16.11, 30.11, 14.12 - 5 zajęć
2025: 11.01, 08.02, 22.02, 08.03, 22.03, 05.04, 17.05, 31.05, 14.06 - 9 zajęć
Łącznie: 14 zajęć
Autor i prowadzący kursu: prof. dr hab. Adam Brincken (Wydział Malarstwa, ASP w Krakowie)

Tak było w zeszłym roku︎︎︎

Grupa D: Natura i ja - kreatywne warsztaty oparte na obserwacji natury z wykorzystaniem postaci ludzkiej - prof. ASP Edyta Sobieraj


Grupa wiekowa: 13 -16 lat
Wszystkie zajęcia poprzedzone są wprowadzeniem w daną technikę.
Zajęcia odbywają się co drugą sobotę w godz. 11:00-14:00
Ilość osób w grupie: 12
Miejsce odbywania się zajęć: historyczna Pracownia Olgi Boznańskiej – Biuro Karier ASP (ul. Piłsudskiego 21)
W zajęciach uczestniczą studenci Edukacji Artystycznej Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie

Zajęcia prowadzone przez prof. Edytę Sobieraj to konsekwentna praca nad rozwojem twórczych umiejętności i technik artystycznych. Ogólnym założeniem warsztatów jest nauka obserwacji, komponowania szukania proporcji, operowania plamą i kreską, a także walorem i kolorem w oparciu o zadania z natury i wyobraźni. Uczestnicy pracują na sztalugach malarskich i mają okazję zapoznać się z wieloma technikami rysunkowymi i malarskimi (takimi jak ołówek, węgiel, piórko, patyk, tusz akwarela, pastel tłusta i sucha, tempera, akryl). Zakres zadań będzie szeroki: począwszy od nauki robienia szybkiej notatki rysunkowej czy malarskiej w oparciu o obserwacje przygotowanych aranżacji przestrzennych (martwa natura czy układy kompozycyjne z modelem), po bardziej studyjne i pogłębione ćwiczenia rysunkowe i malarskie. Często zmieniające się zadania wokół przedmiotu, martwej natury i aranżacji postaci będą dawały możliwość ciągłego podejmowania nowych wyzwań artystycznych. Zajęcia są prowadzone z uwzględnieniem indywidualnych zdolności, poziomu i doświadczenia uczestników. Dużą wagę przykładamy do swobodnej atmosfery oraz twórczego i indywidualnego podejścia do sztuki.

Terminy zajęć:
2024: 12.10, 26.10, 09.11, 07.12, 21.12 - 5 zajęć
2025: 18.01, 15.02, 01.03, 15.03, 29.03, 12.04, 26.04, 24.05, 07.06 - 9 zajęć
Łącznie: 14 zajęć
Autorka i prowadząca kursu: prof. ASP Edyta Sobieraj (Wydział Malarstwa, ASP w Krakowie)

Tak było w zeszłym roku︎︎︎


Szczegółowy program kursu︎︎︎– opisy wszystkich zajęć


REGULAMIN︎︎︎

PŁATNOŚCI

Grupy A, C i D:
1680 zł za całoroczny kurs (40 zł/h x 3h x 14 zajęć) - istnieje możliwość płatności w 4 ratach po 420
Za cały kurs z góry obowiązuje 10% zniżka - 1512 zł

Grupa B:
2160 zł za całoroczny kurs (40 zł/h x 3h x 18 zajęć) - istnieje możliwość płatności w 4 ratach po 540
Za cały kurs z góry obowiązuje 10% zniżka - 1944 zł  

Terminy płatności ratalnych:I rata: 3 dni robocze od otrzymania potwierdzenia rezerwacji miejsca
II rata: 15.11.2024
III rata: 15.02.2025
IV rata: 15.04.2025

Identyfikacja wizualna:
Sophia Carta


Poznajcie naszą działalność edukacyjną:

Kulturystyka ASP︎︎︎
Facebook Kulturystyka ASP
Instagram Kulturystyka A


KEEP MOVING
kurator: Filip Rybkowski 

07.06.2024-31.08.2024



WERNISAŻ
07.06.2024, 16:00
Galeria ASP w Krakowie
ul. Basztowa 18

Dziękujemy wszystkim obecnym podczas piątkowego (07.06.2024) wernisażu wystawy KEEP MOVING w Galerii ASP w Krakowie.  

Wystawa KEEP MOVING będzie próbą wrażliwego spojrzenia na człowieka w ruchu. Ruch ten bez względu czy wymuszony, czy powodowany wolą jest próbą przemieszczenia się, zajęcie innej pozycji, czy zmiany otoczenia. Mnogość kontekstów i powodów, a także wyobrażonego celu stojących za tak odmiennymi formami przemieszczania się jak: ucieczka, migracja, spacer, wyprawa czy przewrócenie się z boku na bok, stają się tematem wystawy. Powracającym motywem prezentowanych prac będzie motoryczny fizyczny i społeczny opór, który może zarówno stać się impulsem dla ruchu, jak uniemożliwiającą go zaporą.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wernisażu (zdjęcia: Szymon Sokołowski), a także do zwiedzania ekspozycji (wystawa czynna dla zwiedzających: wt.-niedz. 14.00-19.00)! 

WYSTAWA KEEP MOVING 
07.06–31.08.2024

Artystki i Artyści:
Wojciech Bąkowski
Karolina Jabłońska
Szymon Kobylarz
Mateusz Lipiński
Kateryna Lysovenko
Krzysztof Mętel
Małgorzata Mirga-Tas
Štefan Papčo
Mateusz Sarzyński
Łukasz Skąpski
Kuba Stępień
Krzysztof Wodiczko

Kurator:
Filip Rybkowski

Fotografie:
Szymon Sokołowski 

Prace prezentowane na wystawie dzięki uprzejmości artystek i artystów, kolekcjonerów i kolekcjonerek, Krupa Gallery, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Zahorian & Van Espen

Organizator:
Galeria ASP w Krakowie

Wystawa otwarta:
wtorek-niedziela
14:00-19:00


KEEP MOVING
kurator: Filip Rybkowski 

07.06.2024-31.08.2024


WYSTAWA
07.06–31.08.2024


WERNISAŻ
07.06.2024, 16:00
Galeria ASP w Krakowie
ul. Basztowa 18

 
O WYSTAWIE

Wystawa KEEP MOVING będzie próbą wrażliwego spojrzenia na człowieka w ruchu. Ruch ten bez względu czy wymuszony, czy powodowany wolą jest próbą przemieszczenia się, zajęcie innej pozycji, czy zmiany otoczenia. Mnogość kontekstów i powodów, a także wyobrażonego celu stojących za tak odmiennymi formami przemieszczania się jak: ucieczka, migracja, spacer, wyprawa czy przewrócenie się z boku na bok, stają się tematem wystawy. Powracającym motywem prezentowanych prac będzie motoryczny fizyczny i społeczny opór, który może zarówno stać się impulsem dla ruchu, jak uniemożliwiającą go zaporą.

Artystki i Artyści:
Wojciech Bąkowski
Karolina Jabłońska
Szymon Kobylarz
Mateusz Lipiński
Kateryna Lysovenko
Krzysztof Mętel
Małgorzata Mirga-Tas
Štefan Papčo
Mateusz Sarzyński
Łukasz Skąpski
Kuba Stępień
Krzysztof Wodiczko

Kurator:
Filip Rybkowski

Prace prezentowane na wystawie dzięki uprzejmości artystek i artystów, kolekcjonerów i kolekcjonerek, Krupa Gallery, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Zahorian & Van Espen

Organizator:
Galeria ASP w Krakowie

Wystawa otwarta:
wtorek-niedziela
14:00-19:00



DNI OTWARTYCH DRZWI

6-7.04.2024 



6 i 7 kwietnia podczas podczas Dni Otwartych jesteśmy dla Was! Spacjalnie z tej okazji drzwi naszej galerii otwarte będą dłużej, w godzinach od 10 do 19. Oprowadzimy Was po wystawie, opowiemy o działalności Galerii ASP. Jesteśmy miejscem stale współpracującym z artystami i artystkami, a nasz zespół to absolwenci i studenci ASP. Odpowiemy na wasze pytania dotyczące studiów oraz możliwości rozwoju ścieżki artystycznej i zawodowej.  

Dni Otwarte to także okazja do odwiedzenia trwającej obecnie wystawy Nocą marzę o kolorach. Wystawa jest prezentacją najnowszych prac malarskich Tomka Barana, absolwenta naszej Akademii (2010 r.), jednego z najważniejszych artystów abstrakcjonistów młodego pokolenia. Tomek Baran zrywa z dotychczasową estetyką swoich prac na rzecz ekspresji i procesualności. Obrazy Barana są niezwykle osobistą formą zapisu stanów, myśli, wspomnień, jak i samego procesu malarskiego.
 

10-14: Natalia Legutko - kuratorka Galerii ASP, doktorantka Szkoły Doktorskiej ASP w Krakowie 

14-19: Magdalena Tryba - kuratorka Galerii studenckiej ASAP, studentka Intermediów 

Zapraszamy także na poziom -1, obok sal B i C, gdzie będziecie mogli dowiedzieć się więcej o Kulturystyce, programie edukacyjnym tworzonym we współpracy Galerii ASP oraz Edukacji Artystycznej! Będzie tam na Was czekać prof. Adam Brincken, założyciel kierunku, dr Izabela Biela, wykładowczyni oraz autorka programów Kulturystyki, a także studenci i studentki Edukacji, w tym Ewa Dyga, koordynatorka Kulturystyki i asystentka w Galerii ASP.