Cykl letnich warsztatów ,,Natura w sztuce” to inicjatywa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie︎︎︎, we współpracy z Galerią Bronowice oraz Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematyka odbywających się przez całe wakacje spotkań nawiązywała do wystaw i działań Akademii. Prowadzone przez dydaktyków ASP kreatywne zajęcia i spotkania stanowiły próbę artystycznego uchwycenia otaczającego nas świata, ze szczególnym uwzględnieniem natury jako przedmiotu, podmiotu i narzędzia w sztuce, a także głębszym spojrzeniem na historyczne i współczesne oddziaływanie natury w kulturze. Cykl spotkań stanowił niezwykłą okazję do zabawy i poszerzenia zasobów artystycznej wyobraźni dla dzieci, a także możliwość zyskania wiedzy i artystycznych kompetencji przez młodzież i dorosłych zainteresowanych sztuką.






STWORA
warsztaty dla dzieci







fot. Vira-Kosina-Polańska


Warsztaty dla rodzin z dziećmi nawiązują do wystawy STWORA w Galerii ASP w Galerii Bronowice︎︎︎, dotyczącej tematu akceptacji i wykluczania zwierząt. Traktując temat wystawy jako punkt wyjścia, poszukiwaliśmy swoich zwierzęcych alter ego. Przygotowaliśmy maski stworzeń, w które chcielibyśmy się zamienić, uwalniając w ten sposób swoje wewnętrzne zwierzę! Dzikie i futrzaste, a może łagodne i lekko upierzone? Nie stawiamy granic wyobraźni!

Prowadzenie: Natalia Buchta, Emilia Kutrzeba






NATURA TO MÓJ DOM

warsztaty dla dzieci





W Galerii ASP Bronowice przez całe wakacje miały miejsce bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży, w ramach których powstały nietuzinkowe narzędzia do rysowania, kolaże, wielkoformatowe portrety roślin i kwiatów czy papierowa instalacja ,,dżungla”. Pod czujnym okiem dydaktyków z ASP można było stworzyć własny motyw florystyczny w różnych technikach, a do tego zrobić oryginalne wycinanki.

Warsztaty podzieliśmy na siedem odsłon. Podczas inicjującego cykl spotkania uczyliśmy wykorzystania dwóch technik graficznych: monotypii i frottage’u. Wycinaliśmy i odbijaliśmy liście oraz kwiaty na papierze oraz tkaninach, aby wykonać najróżniejsze motywy florystyczne. W trakcie kolejnych kilku zajęć chcieliśmy do czerwoności rozgrzać kreatywność naszych Uczestników i Uczestniczek i pokazać im, że można się nią kierować w codziennym życiu i zabawie. Czy zastanawialiście się kiedyś, co zostawia ślad na papierze? I czy można rysować czymś więcej niż ołówkiem, węglem czy kredką? W ramach warsztatów zaprosiliśmy dzieci i młodzież do wykonania własnych narzędzi rysunkowych z bardzo nietypowych przedmiotów. Przekonaliśmy się, że da się rysować patykiem, piórkiem lub pałeczką do sushi.

Nie zabrakło też tworzenia własnych mikro  i makro- kosmosów: tworzyliśmy zielniki ze wspaniałymi kwiatami i oryginalnymi liśćmi, przenosiliśmy się do innego świata za sprawą wspólnie wykonanej wielkoformatowej wycinanki imitującej dżunglę; przyglądaliśmy się naturze: kwiatom, łodygom i liściom z bliska przy okazji wielkoformatowego malowania, dzięki czemu powstały wspaniałe abstrakcyjne, inspirowane obserwacjami obrazy; inspirując się twórczością Giuseppe’a Arcimbolda tworzyliśmy kolaże-(auto)portrety z owoców, warzyw, kwiatów i zwierząt.

Podczas warsztatów pracowaliśmy zarówno indywidualnie, jak i grupowo, przede wszystkim zaś wyzwoliliśmy nieograniczone pokłady kreatywnego działania! Stworzyliśmy prace, które dzieci mogły zabrać do domu, ale część instalacji przyozdobiła na dłuższy czas naszą Galerię. Wszystkie warsztaty były otwarte i bezpłatne.

Prowadzenie warsztatów: Natalia Buchta, Emilia Kutrzeba, Magdalena Chmielek, Filip Bruchnalski







NATURA W SZTUCE
plenerowe wykłady




W ramach cyklu “Natura w sztuce” zaprosiliśmy także do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego na cztery otwarte spotkania prezentujące nieznany, lecz fascynujący świat współczesnej i dawnej sztuki botanicznej. Cztery spotkania prowadzone przez dr Annę Król były jednocześnie czterema podróżami do różnych krain i w różne kierunki.

Pierwsze z nich było dedykowane Marii Sibylli Merian (1647–1717), jednej z najbardziej znanych artystek na świecie, postaci niezwykłej, niezależnej, występującej przeciwko ówczesnym wyobrażeniom o rolach społecznych kobiet, wybitnej entomolożki, podróżniczki, wydawczyni, znakomitej organizatorki biznesowych przedsięwzięć. Autorki niezwykle sugestywnych przedstawień roślin i owadów.

Kolejne przybliżyło fenomen współczesnej sztuki botanicznej, jej różnych odsłon w XXI wieku, od instalacji Hermana de Vriesa po sensualne obrazy maków Fiony Strickland. Podczas trzeciego prowadząca przedstawiła japońskie wyobrażenia „kwiatów i ptaków” w dawnym drzeworycie ukiyo-e i w XXI-wiecznej redakcji. Czwarte i ostatnie spotkanie zaprezentowało oryginalną refleksję o naturze i botanice, między innymi w kręgu młodych artystek, absolwentek krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Katarzyny Makieła-Organisty, Edyty Dufaj i Kamili Piazzy, Justyny Stoszek, Bożki Rydlewskiej i Karoliny Kowalskiej.







PLENER W OGRODZIE BOTANICZNYM

warsztaty dla młodzieży
i dorosłych






fot. Klaudyna Schubert



Na spotkaniach dotyczących Natury w sztuce nie mogło zabraknąć bezpośredniego z nią spotkania. Z tego powodu zaprosiliśmy młodzieży i dorosłych na plener, będący kontynuacją i promocją projektu Nature is my Homeland︎︎︎ zrealizowanego 2018-2021 przez ASP, a sfinansowanym z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Projekt zakończył się w czerwcu 2021, ale idee projektu pozostały nam bliskie. Pomysł pleneru to promocja ekologii, idea szacunku do natury, zwrócenia uwagi na naturę i zdania sobie sprawy, że jesteśmy jej częścią. Miał on na celu przywołanie uwagi osób uzdolnionych artystycznie, a także mających potrzebę ekspresji twórczej i skierowanie jej na przyrodę.

Plener odbył się w Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jako doskonałym miejscu, w którym można przyglądać się z bliska roślinom i docenić ich wyjątkowość i piękno, a także dowiedzieć się więcej o gatunkach i cechach roślin. Podczas warsztatów artystka i koordynatorka „Nature is my Homeland” Marta Bożyk opowiedziała o projekcie, zaprezentowała materiały książkowe, a przede wszystkim wspierała, oceniała i pomagała w pracy z naturą.

Prowadzenie: dr Marta Bożyk