Warsztaty MŁODZI W POLSCE, powstałe w ramach projektu „Odnalezione. Piękno w czasie i przestrzeni", były szansą na spotkanie grupy dzieci z Polski i Ukrainy z narodowym dziedzictwem. Zapoznaliśmy się z różnymi wymiarami sztuki, kładąc nacisk na tradycję i jej funkcjonowanie we współczesnym świecie. Pięć dni intensywnych warsztatów było też okazją, aby pokazać Wam, jak działamy jako Kulturystyka – wyjątkowy projekt Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie︎︎︎ , który wspiera młodych odbiorców i przyszłych artystów w kreatywnym rozwoju.
Młodzi w Polsce to warsztaty stworzone z myślą o kreacji i integracji. Spotkania miały na celu zapoznanie młodych uczestników z Polski i Ukrainy z polskim dziedzictwem – przedstawić wpływy kultury przeszłości i pokazać ich znaczenie we współczesnym świecie. Tytuł wydarzenia, choć odnosi się do Młodej Polski – epoki, którą poznawaliśmy w ramach naszych działań, jest także swoistym przywitaniem młodych gości w kraju, ale i szerzej – nowych odbiorców w świecie sztuki.
Każdy z dni warsztatowych dotyczył innego zagadnienia artystycznego. Zaczęliśmy od przygotowania zielników. Poznawaliśmy kwiaty, ich nazwy, symbolikę i zastosowanie – od dekoracji wnętrz po wykorzystanie w projektach polichromii. Nasi współcześni młodopolscy artyści, podobnie jak ich poprzednicy, rysowali rośliny z natury, by następnie – sposobem używanym przez Stanisława Wyspiańskiego – przenieść rezultaty tych prac na ścianę techniką przepróchy.
Drugiego dnia warsztatów wyruszyliśmy do Rydlówki︎︎︎ – obecnie jednego z oddziałów Muzeum Krakowa, niegdyś ośrodka przez dekady tętniącego życiem artystycznym i stanowiącego mekkę dla licznych krakowskich twórców, poetów, malarzy i artystów, którzy wyruszali na wieś, by napawać się kontaktem z naturą i miejscową ludnością. O historii, ówczesnych obyczajach i kulturze opowiadali nam zaangażowani pracownicy Rydlówki. Następnie, śladem młodopolskich poprzedników rozpoczęliśmy plener. Rysowaliśmy w otoczeniu natury, szkicowaliśmy, przykładaliśmy ołówki, by mierzyć perspektywę, słowem: daliśmy się ponieść młodopolskiemu duchowi.
Szkice na płótna przenosiliśmy podczas trzeciego dnia warsztatów w Galerii ASP w Galerii Bronowice – przygotowaliśmy wielobarwną dekorację malarską, przy okazji poszerzając wiedzę o polichromii. W kolejnych dniach poznawaliśmy kolejne artystyczne zagadnienia: młodopolską modę i witraże. Zależało nam na wprowadzeniu tematu różnic kulturowych, pokazaniu, jak przejawiają się one w sztuce i jak odbijają się w przestrzeni społecznej, kulturowej i narodowej.
Podczas ostatniego dnia spotkań na uczestników czekało z kolei prawdziwe wyzwanie artystyczne. Na warsztat wzięliśmy dzieło niepisanego patrona naszych spotkań – Stanisława Wyspiańskiego. Grupa uczestników wspólnie odtworzyła jego dzieło: witraż „Bóg Ojciec – Stań się.” Pomysł w swoim założeniu był niezwykły. Każdy otrzymał za zadanie przygotowania jednego z 20 fragmentów pracy. Po poznaniu techniki tworzenia witraży, dzieci wzięły się za malowanie poszczególnych elementów, z których każdy był de facto czystą malarską abstrakcją. Dopiero połączenie wszystkich części w całość umożliwiło zobaczenie sensu pracy i dzieła w całej okazałości. Wystawiony w Galerii ASP przygotowany ołtarz funkcjonuje odtąd jako autonomiczne dzieło sztuki, ale także przypomina o wartości współpracy, tej artystycznej, ale nie tylko.
To ona była najważniejszą wartością tych pięciu dni intensywnych warsztatów. Były one jednak także okazją do pokazania Wam, jak działamy jako Kulturystyka︎︎︎– wyjątkowy projekt Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który wspiera młodych odbiorców i przyszłych artystów w kreatywnym rozwoju. Chcemy oferować działania warsztatowe na najwyższym poziomie, oswajać najmłodszych ze skomplikowaną, lecz fascynującą materią sztuki, z wiarą, że będzie to dla nich nie tylko świetna zabawa, ale czas rozwoju i twórczego kształcenia, który pozytywnie wpłynie na ich przyszłościowe działania. Ponadto, Kulturystyka jako projekt towarzyszący rozwojowi najmłodszych – przyszłych – artystów traktuje swoich uczestników z niezwykłym szacunkiem. Przygotowane dzieła, w które uczestnicy wkładają czas, pracę i serce, chcemy pokazywać szerszej publiczności; nauczyć młodych adeptów sztuki praktyki wystawienniczej i szacunku do niej. Dlatego nie schowaliśmy szkiców plenerowych do przysłowiowej szuflady. Będziecie je wszystkie mogli zobaczyć już jesienią podczas specjalnie przygotowanej wystawy w Galerii ASP w Galerii Bronowice︎︎︎.
Autorką warsztatów jest Izabela Biela, zajęcia przygotowały i poprowadziły: Izabela Biela i Margarita Vladimirova (odpowiedzialne za działania w ramach Kulturystyki), a także Ewa Dyga i Dorota Burtan - studentki Edukacji Artystycznej ASP︎︎︎. W warsztatach uczestniczyło 20 dzieci – z Polski i Ukrainy (dzięki współpracy z Fundacją Wolno Nam︎︎︎). Warsztaty realizowane w ramach programu Kultura, Działanie 2: Poprawa dostępu do kultury i sztuki, Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.