Działania edukacyjno-artystyczne w ramach projektu Kulturystyka ASP objęte są patronatem honorowym Stowarzyszenia Polski Komitet Narodowy UNICEF︎︎︎

                                                             


Kulturystyka ASP to wyjątkowy projekt Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie︎︎︎, który wspiera młodych odbiorców i adeptów sztuk plastycznych w kreatywnym rozwoju. Chcemy oferować działania warsztatowe na najwyższym poziomie, oswajać najmłodszych ze skomplikowaną, lecz fascynującą materią sztuki, z wiarą, że będzie to dla nich nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim czas twórczego kształcenia, który pozytywnie wpłynie na ich przyszłość.

Kulturystyka powstała na początku 2021 roku i od tego czasu twórczo się rozwija. Rozpoczęliśmy od pojedynczych warsztatów tematycznych oraz plenerów – i konsekwentnie przez kolejne lata zapraszaliśmy i zapraszamy w jej ramach na liczne wydarzenia: warsztaty, spotkania, wykłady i oprowadzania. W ich ramach odbyły się m.in. cykl Natura w sztuce︎︎︎ we współpracy z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, warsztaty dla dzieci PRZEhistoria sztuki︎︎︎ w Galerii ASP w Galerii Bronowice czy kilkumiesięczne warsztaty polsko-ukraińskie Słowo-Obraz︎︎︎.

Zrealizowana przez Kulturystykę ASP gra terenowa W LABIRYNCIE AKADEMII︎︎︎ w ramach wystawy końcoworocznej prac studentów ASP otrzymała wyróżnienie jury w plebiscycie Słoneczniki 2022 jako najbardziej rozwojowa krakowska inicjatywa dla dzieci w wieku 0-14 lat. W ostatnich miesiącach zespół Kulturystyki ASP zorganizował, m.in. pierwszą odsłonę wystawy prac dzieci z Ukrainy SŁOWO-OBRAZ︎︎︎, intensywne warsztaty polsko-ukraińskie MŁODZI W POLSCE︎︎︎ zwieńczony wystawą︎︎︎, kurs artystyczny dla dzieci i młodzieży MŁODA AKADEMIA︎︎︎ w dwóch grupach wiekowych oraz cykl warsztatowy ELEMENTARZ MŁODEGO ARTYSTY︎︎︎.  

Oferta programowa Kulturystyki stale się rozwija, obejmując różnorodne działania na rzecz rozwoju artystycznego najmłodszych.


Część działań Kulturystyki odbywa się w Galerii ASP w Galerii Bronowice︎︎︎. Dzięki tej współpracy możemy prace przygotowane przez uczestników i uczestniczki warsztatów pokazywać szerszej publiczności. Naszą ambicją jest nauczyć dzieci i młodzież nie tylko technicznych umiejętności, ale także myślenia o praktyce wystawienniczej oraz szacunku do niej. Dlatego nie chowamy rezultatów naszych działań do przysłowiowej szuflady, lecz eksponujemy je w ramach profesjonalnie przygotowanych wystaw w galerii.

 

Warsztaty w ramach Kulturystyki realizowane są przez Izabelę Bielę we współpracy ze studentkami i studentami Edukacji Artystycznej Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie︎︎︎. Kooperacja doświadczonej prowadzącej z otwartymi na nowe doświadczenia studentami tego kierunku leży u podstaw naszego myślenia o projekcie, wyrastającego z pasji do kształcenia i sposobu myślenia o sztuce oraz szerzenia jej wartości w życiu każdego człowieka. Kulturystyka stanowi dla nas nie tylko „zwykły” projekt warsztatowy, ale szerszą ideę, w której zakładamy wzajemną naukę, szerzenie postaw w duchu artystycznego humanizmu i szacunku – do siebie nawzajem, tradycji i sztuki, pozostając jednocześnie w pełni otwartymi na wyzwania nowoczesności.

Pod koniec 2022 roku Kulturystyka przygotowała całoroczny kurs artystyczny dla dzieci i młodzieży Młoda Akademia︎︎︎. Spotkania adresowane są do dwóch grup wiekowych: 7-11 oraz 12-16 lat. Młoda Akademia to więcej niż zwykłe warsztaty – to konsekwentny, wypracowany przez doświadczonych akademickich wykładowców i dydaktyków autorski program, dzięki którym młodzi adepci malarstwa i rysunku będą stawiać kolejne kroki w świecie sztuk plastycznych. Kontakt młodych twórców z kadrą, przestrzenią i zasobami Akademii Sztuk Pięknych z pewnością będzie wartościową lekcją i pierwszym krokiem dla rozwoju przyszłej artystycznej kariery. Kurs Młoda Akademia prowadzony jest przez Izabelę Bielę (grupa 7-11 lat) oraz prof. Adama Brinckena (grupa 12-16 lat).Kulturystyka ASP zapewnia efektywny, satysfakcjonujący i kreatywny czas dla dzieci i młodzieży, stawiając jednocześnie na wysoki poziom artystyczny i dydaktyczny.

Regulamin warsztatów Kulturystyki ASP︎︎︎


Zespół Kulturystyki ASP tworzą:
︎Izabela Biela – merytoryczne opracowanie i prowadzenie warsztatów; koordynacja współpracy ze studentami Edukacji Artystycznej wydziału Malarstwa ASP w Krakowie
︎Margarita Vladimirova i Natalia Buchta – pomysłodawczynie projektu
︎Róża Zajda – koordynacja działań Kulturystyki ASP
︎Magdalena Urbańska – promocja projektu
Z projektem regularnie współpracują studenci i studentki Edukacji Artystycznej wydziału Malarstwa ASP w Krakowie.