PRZEhistoria SZTUKI

Warsztaty dla dzieci


Warsztaty plastyczne Ferie ze sztuką︎︎︎  inspirowane historią sztuki cieszyły się tak dużą popularnością, że postawoniliśmy wraz z Galerią Bronowice︎︎︎  zorganizować ich kolejną edycję! Była to doskonała szansa dla tych, którym poprzednio nie udało się wziąć udziału w zajęciach oraz dla tych, którzy chcieli kontynuować podróż ze sztuką przez wieki. Podczas bezpłatnych warsztatów, pod okiem dydaktyków z ASP︎︎︎, dzieci miały niepowtarzalną okazję, aby doświadczyć, jak zmieniał się świat, sztuka i kultura przez setki lat. Cykl przeHISTORIA SZTUKI był skierowany do dzieci w wieku 6-12 lat. Zajęcia prowadzone były przez Izabelę Bielę przy pomocy studentek i studentów Edukacji Artystycznej︎︎︎: Doroty Burtan, Ewy Dygi, Mateusza Ciszewskiego, Anny Mendery.  Spotkania odbywały się w co drugą sobotę. 



MONETA RZYMSKA



fot. Vira Kosina-Polańska

Podróż rozpoczęliśmy od starożytnego Rzymu. Cechą określającą Rzymian była praktyczność. A tam gdzie praktyka jest też HANDEL! Kupcy i klienci, żydzi, Egipcjanie, Grecy i wszyscy inni… każdy inny,  ale łączy ich: MONETA! W Rzymie wszystko można było kupić i za wszystko trzeba było zapłacić….
W trakcie zajęć dzieci wykonały swoje własne starożytne monety z gliny, a oto parę z nich.









DOBRY PASTERZ








fot. Vira Kosina-Polańska




Podczas kolejnych zajęć Uczestnicy i Uczestniczki zapoznali się z tematem początków sztuki chrześcijańskiej, a dokładnie z jednym z najstarszych przedstawień Jezusa, który w ikonografii figurował jako Dobry Pasterz.
Dzieci pracowały z techniką sgraffito o zaskakującym efekcie końcowym! Polega ona na wydrapywaniu ukrytych warstw. Na zamalowanych na kolorowo kredkami woskowymi kartkach oraz warstwie czarnej farby uczestnicy stworzyli własne przedstawienie tematu Dobrego Pasterza.








UPADEK IMPERIUM







Tym razem tematem z jakim przyszło się zmierzyć młodym artystkom i artystom podczas warsztatów z cyklu był UPADEK IMPERIUM RZYMSKIEGO. Uczestnicy i uczestniczki stworzyli kolaże pełne akcji, historycznych obrazów oraz ikonicznych postaci starożytnego Rzymu.
Dzieci zinterpretowały zmierzch Cesarstwa Rzymskiego przy użyciu techniki kolażu! W ruch poszły nożyczki, kleje, farby.








JAKI KOLOR MIAŁO NIEBO
W BIZANCJUM?









fot. Izabela Biela

Tematem kolejnych warsztatów było zagadkowe pytanie: jaki kolor miało niebo w Bizancjum?
A czy wy zastanawialiście się kiedyś nad odpowiedzią na to pytanie? Sztuka bizantyńska to historia mieniących się mozaik i architektury sakralnej! A wszystko to działo się na tle nieba w kolorze lapis lazuli! Niesamowicie głęboki i wciągający błękit!
W trakcie warsztatów powstały piękne i inspirujące prace w technice kolażu. Na ówcześnie pomalowanych na niebiesko kartkać zabłysły złote rysunki i świecidełka. 









fot. Izabela Biela


Trochę niepokojący temat kolejnych zajęć - SPOKÓJ W SARKOFAGU.
Czy było czego się bać?
Na to pytanie mogą odpowiedzieć uczestnicy i uczestniczki warsztatów.
W trakcie zajęć dzieci miały za zadanie wykonać rysunek, jaki mógłby się znaleźć na sarkofagu pierwszych chrześcijan. To właśnie na ich sarkofagach zapisana jest historia tamtych czasów, historia wiary czystej i pełnej nadziei. Spokój w grobowcu był zapowiedzią spokoju po śmierci. 








fot. Vira Kosina-Polańska


W związku ze zbliżającą się Weilkanocą przygotowaliśmy specjalne świąteczne warsztaty inspirowane historią sztuki! 

W tradycji chrześcijańskiej istnieje legenda, że równa Apostołom św. Maria Magdalena, która dotarła do Rzymu z misją, podarowała rzymskiemu cesarzowi Tyberiuszowi kurze jajo ze słowami “Chrystus Zmartwychwstał!” Cesarz wyraził wątpliwość, czy ktokolwiek może zmartwychwstać, tak jak białe jajo nie może stać się czerwone. W tym czasie zdarzył się cud: białe jajko zaczerwieniło się.
Z czasem chrześcijanie przyjęli ten symbol i zaczęli malować jajka czerwonym kolorem na Święta Wielkanocne. Z jajka rodzi się nowe życie. Skorupka jajka symbolizuje grób – podobnie jak grób Chrystusa ulega zburzeniu poprzez Zmartwychwstanie, tak skorupka jajka musi pęknąć żeby wykluło się z niego pisklę – symbol nowego życia.
W ramach warsztatów dla dzieci RADOSNE JAJO wzięliśmy na warsztat tradycję zdobienia jaj Wielkanocnych.
By zainspirować grupę uczestników Emilia Kutrzeba opowiedziała o najmniejszych i największych jajach na świecie, jego symbolice oraz o tradycji zdobienia - pisankach i kraszankach.
Nie obyło się bez kolorowych przykładów!
Dzieci nie trzeba było długo namawiać do tego, by zabrały się do dekorowania. W ruch poszły pisaki, kleje i kolorowa bibuła, a dziecięca wyobraźnia i energia ożywiła proces twórczy! 





Jak temat naszych kolejnych zajęć CELTYCKA WYOBRAŹNIA wpłynął na wyobraźnię warsztatowiczów?
Inspiracją była Księga z Kells - manuskrypt z około 800 roku, bogato ilustrowany przez celtyckich mnichów, od 2011 wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata.
Świat ludów starożytnych, opowieści o ich zwyczajach, obrzędach, tradycjach, strojach, rytuałach i atrybutach codziennego życia to znakomity materiał, by świetnie się bawić i stworzyć niepowtarzalne dzieła! Najlepszym dowodem są prace naszej zdolnej grupy uczestników, którzy  misternie i bogato ozdobili celtyckimi motywami roślinnymi i figuralnymi  swoje inicjały.
Działo się to wszystko w przestrzeni niedawno otwartej wystawy przeHISTORIA SZTUKI︎︎︎, na której prezentujemy prace powstałe w trakcie warsztatów.








ŚWIĘTY OBRAZ





Płytki emalii są świadectwem potęgi Konstantynopola, dzisiejszego Istambułu. Bizancjum przez setki lat było miejscem skupienia starożytnej kultury i cudowności gdzie złoto było na porządku dziennym. Technika emalii była wymarzoną techniką dla bizantyjskich bogaczy, spełniała upodobania nie tylko do bogactwa i złota, ale też do symboliki obrazów i odniesień do chrześcijaństwa. Na ostatnich zajęciach poznaliśmy technikę emalii i dowiedzieliśmy się czym jest IKONA - ŚWIĘTY OBRAZ.








PAPIRUS NA DZIEŃ MATKI





Dzień Matki to wspaniała okazja do podziękowania za cały wysiłek i ciepło jaki nam poświęcają!
Jako zespół KULTURYSTYKI APS chcielibyśmy podziękować wszystkim mamom, które tak pięknie organizują wolny czas swoim dzieciom i przywożą je do nas na warsztaty plastyczne, które odbywają się w soboty, w wolnym czasie dla rodziny.
Drogie mamy, jesteście cudowne! Wspieracie, chwalicie, organizujecie, jesteście zawsze chętne i gotowe!
W trakcie zajęć powstały piękne laurki i listy dla mam! Dzieci miały okazję poznać technikę sztucznego postarzania papieru, dzięki czemu prace wyglądały niczym z księgi Kelss!